O rasie

Kooikerhondje to pies myśliwski pochodzący z Holandii. Nie jest to jednak pies aportujący ptactwo, ale wabiący. Nie pracuje on w hałasie strzałów, a wręcz przeciwnie. Jego praca polegająca na wabieniu kaczek pływających po kanałach do pułapek przebiega w ciszy.

Kooikerhondje wabiąc ptactwo ściśle współpracował ze swoim przewodnikiem, który wydawał psu polecenia. To utrwaliło cechy charakteru tego psa, do których należą przede wszystkim lojalność i oddanie swojemu właścicielowi. Jest psem inteligentnym, zwinnym i wesołym. Od swego pana wymaga oparcia, przewodnictwa i szacunku. Nie można na niego krzyczeć, ponieważ potrafi zamknąć się w sobie. Dobre wychowanie tego psa możliwe jest tylko pozytywnymi metodami.

Kooikerhondje są aktywnymi psami i potrzebują codziennej aktywności fizycznej. Jednocześnie kooikerhondje potrafi cierpliwie czekać na Twój powrót do domu. Dobrze wychowany, znajdujący oparcie psychiczne w swoim panu, wie w którym momencie ma być spokojny, a w którym może być aktywny i pozwolić sobie na chwile szaleństwa. Wymaga też stymulacji umysłowej. Lubi wszelkiego rodzaju zadania, psie zabawki, zagadki.

Akceptuje inne zwierząta domowe.

Może mieszkać w domu i w mieszkaniu. Ważne, aby codziennie miał zapewniony odpowiednio ciekawy spacer i możliwość swobodnego biegania.

Co ważne, kocha on całą swoja rodzinę. Każdy kto poświęci mu swój czas, może liczyć na wspaniałe jego towarzystwo.

Podsumowując, kooikerhondje to rasa psów, która jest idealna dla osób, które są gotowe poświęcić czas i uwagę na jego wychowanie i szkolenie.